View Sidebar
Zabytki w Zaniemyślu

Zabytki w Zaniemyślu

3 grudnia 2015 17:131 comment

Szukając interesującego i nietuzinkowego miejsca na urlop, trzeba przestać myśleć schematycznie, że wypocząć można tylko leżąc na nadmorskiej plaży, w którymś z zatłoczonych polskich uzdrowisk. Należy trochę więcej pogrzebać w internecie, poczytać i wybrać w pełni świadomie mniej znane, ale za to intrygujące miejsce na wypoczynek. Świetnym przykładem wioski, która mimo iż jest znana jako miejscowość wypoczynkowa, nadal zachowała swój oryginalny charakter jest Zaniemyśl, czyli wieś położona w województwie wielkopolskim, około 40 km na południe od Poznania. Baza turystyczna i noclegi (idź dalej) tutaj to świetny wybór dla wszystkich, którzy szukają nowych, jeszcze nie do końca odkrytych, ale pełnych uroku, miejsc na urlop.

I tak, będąc w Zaniemyślu (o mieście tutaj), jeśli chodzi o zabytki sakralne to koniecznie trzeba zwiedzić dwa zabytkowe kościoły z XIX wieku, czyli kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, wybudowany w latach 840-1842, oraz kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, który powstał w latach 1854-1855. Co zaś do zabytkowych budowli świeckich, to w Zaniemyślu, przy ulicy Poznańskiej 7, stoi najstarszy we wsi tego budynek mieszkalny pochodzący z końca XVIII wieku o konstrukcji szachulcowo-murowanej. Dodatkowo przy ulicy Raczyńskiego, Poznańskiej, Kilińskiego i Średzkiej, znajdują się budynki mieszkalne z XIX wieku. Bardzo ładną budowlą jest także budynek stacji Średzkiej Kolei Powiatowej, wybudowany w roku 1911. Oczywiście nie można też zapomnieć (ale to byłoby raczej trudne) o odwiedzeniu Wyspy Edwarda i obejrzeniu tam pięknego domu szwajcarskiego – czyli rezydencji hrabiego Raczyńskiego, wybudowanej w latach 1817-1819. Budynek jest wykonany w konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego, a pokryty matami słomianymi.

Na koniec warto także zajrzeć do Regionalnej Izby Pamięci, mieszczącej się w pobliżu Staży Pożarnej, gdzie znajdziemy ciekawe eksponaty obrazujące historię nie tylko Zaniemyśla, ale także okolic.

1 Comment

  • Kazik

    Świetny post, zarezerwowałem już pokój na weekend. Uwielbiam stare budynki z ciekawą historią.

Leave a reply