View Sidebar
Zabytki architektury w Siedlcach

Zabytki architektury w Siedlcach

4 maja 2017 18:390 comments

Zwiedzając wiele miejscowości na południu kraju, wybrałyśmy się w końcu w głąb Polski. Jadąc do miasta Siedlce, można tam spotkać wiele zabytków architektury. 

– Park Miejski zwany „Aleksandrią”; 

– Pałac Ogińskich z I poł. XVIII w.;

– Kaplica p. w. św. Krzyża z II poł. XVIII w.;

– Budynek Gimnazjum;

– Klasycystyczny budynek teatru;

– Barokowo-klasycystyczny kościół p. w. św. Stanisława biskupa męczennika;

– Późnobarokowa plebania z II poł. XVIII w.;

– Ratusz miejski „Jacek”;

– Odwach;

– Klasycystyczny budynek poczty;

– Zabytkowa kamienica przy ul. Floriańskiej 5;

– Kościół garnizonowy p. w. Serca Jezusowego;

– Siedziba Kurii Biskupiej;

– Kościół katedralny p. w. NPN Marii Panny;

– Budynek Narodowego Banku Polskiego;

– Kolumna toskańska;

– Obelisk zwieńczony popiersiem Tadeusza Kościuszki;

– Pomnik poświęcony pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego;

– Lapidarium.

Ukazuje się, że wymieniony w pierwszej pozycji Park pierwotnie utworzono jako tak zwany włoski. Wskazuje się, że po przejęciu majątku przez ,,Czartoryskich” przekształcono go na przełomie 1768 roku, według projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego oraz Aleksandry Ogińskiej w tak zwany Park Sentymentalny. W związku z planowaną w obrębie lipca 1783 roku wizytą w przedstawianym mieście Siedlce króla Stanisława Poniatowskiego, w tymże zieleńcu utworzono dużo romantycznych oraz egzotycznych obiektów. Powinniśmy mieć na uwadze, iż warto jest w tym miejscu zatrzymać się zdecydowanie dłużej. Pomoże nam w tym baza noclegowa i doskonałe miejsca noclegowe.

Ogród składał się z dość dziko rosnących lasków, jak i również gajów, klombów, krętych dróg czy kanałów z bez wątpienia licznymi wyspami. Wskazuje się, że było w nim przeszło 30 zróżnicowanych budowli, do których zalicza się między innymi domki mieszkalne księżnej, bądź altany i łazienki oraz domek rybacki czy meczet turecki i oranżeria czy stajenka i wiatrak. Park wydzierżawiono licznym osobom prywatnym na przełomie lat 40. XIX wieku, a następnie przekazano go miastu. Dzisiejszy, zdecydowanie bardziej odbiega od tegoż pierwowzoru, tak zwanego Parku Sentymentalnego. W związku z czym zajmujący o wiele mniejszy obszar oraz pozbawiony tamtego układu jest typowym Parkiem Miejskim.

Leave a reply