View Sidebar
Tężnie solankowe w Ciechocinku

Tężnie solankowe w Ciechocinku

13 grudnia 2016 05:480 comments

Ciechocinek to miejsce, w którym znajdują się największe w Europie tężnie solankowe wybudowane z drewna. Jest to jedna z największych uzdrowiskowych atrakcji tego miejsca. Zdrowotne właściwości soli zostały już odkryte bardzo dawno. Jednakże nie wszystkie budynki i ich wyposażenie mają możliwość stworzenia podobnego efektu, jak zaprojektowana przez Jakuba Graffa tężnia. Sól została odkryta tu już w XVIII wieku. Na początku była ona traktowana czysto gospodarczo, wydobywana i sprzedawana. Można było to robić z pewną dozą swobody z racji akceptacji i zezwolenia Konrada I Mazowieckiego.

Tężni w Ciechocinku jest kilka. Pierwsza ma długość prawie 700 metrów i pojemność prawie 6 tysięcy metrów sześciennych. Druga jest jeszcze dłuższa i ma ponad 6 tysięcy metrów pojemności. Obie powstały w latach dwudziestych XVIII wieku. Trzecia tężnia jest już mniejsza, ma 333 metry i niecałe 3 tysiące metrów pojemności. Powstała ona w 1860 roku. Rusztowaniem dla obiektów są dębowe pale wbite w podłoże. Jest ich ponad siedem tysięcy. Między nimi znajduje się płaszczyzna, która wypełniona jest tarniną. Właśnie po niej spływa słynna solanka. Natężenie tutejszej solanki to prawie 6%, a jej źródło znajduje się około pół kilometra pod powierzchnią gruntu. Po przekroczeniu tej odległości wtłoczona na górę solanka transportowana jest to specjalnych wąskich wrębów, przepływa przez nie i spływa po tarninie wskutek działania siły grawitacji i wiatru. W ten sposób tworzy się unikalna zdrowotna struktura bogata z związki mineralne oraz pierwiastki zbawienne dla zdrowia, takie jak sód czy jod. Tężnie biorą udział w procesie produkcji soli. Najmniejsze jej stężenie, bo nieco ponad 9% znajduje się w tężni pierwszej, najwięcej bo aż 15% w trzeciej. Baza noclegowa oraz hotele w mieście coraz częściej wprowadzają do swojej oferty zabiegi solne podczas pobytu. Tężnie solankowe w Ciechocinku to swego rodzaju płuca, ponieważ zasysają one zanieczyszczone powietrze i oczyszczają je.

Wiele możliwości noclegowych i obecność zdrowotnego klimatu sprawiają, że do Ciechocinka przyjeżdża coraz więcej turystów. Oprócz sanatorów znajdziemy tu również miejsca do spania w hotelach, hostelach czy pensjonatach. Każdy z pewnością najdzie odpowiednie dla siebie miejsce.

Leave a reply