View Sidebar
Nadmorska wioska Chłopy

Nadmorska wioska Chłopy

17 października 2016 14:360 comments

Nad polskim morzem wiele jest interesujących miejscowości. Kolejną z nich są Chłopy, które znajdują się na Wybrzeżu Słowińskim, w gminie Mielno. Tereny te zamieszkane były już w XIII wieku – wtedy istniała tu wieś o nazwie Borowo, z racji licznych i rozległych okolicznych borów. Potem przez długi czas funkcjonowała ona pod niemiecką nazwą Bauerhufen, aż do 1945 roku. Oficjalnej zmiany na polską nazwę dokonano dopiero w 1948 roku. Od początku Chłopy są osadą rybacką. Do dziś zachował się charakterystyczny, tradycyjny układ wsi oraz XIX-wieczne domy ozdobione ludowymi malowidłami.

Miejscowość może pochwalić się także bogatą bazą noclegową. Liczne pensjonaty czy też prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im kameralne i dogodne noclegi. Chłopy posiadają oczywiście także kąpielisko morskie – o długości 100 metrów. Dużą atrakcją miejscowości jest oczywiście przystań rybacka, która powstała w 1994 roku. W jej skład wchodzi dalba wyciągowa, plaża do bazowania łodzi oraz akwarium. To tam możemy podziwiać z bliska trudną i niebezpieczną pracę rybaków oraz zakupić świeżo złowione ryby prosto z boksów rybackich. W 2015 roku w Chłopach powstało także piękne, drewniane molo. Od samego początku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Możemy stamtąd oglądać wschody i zachody słońca, które bez wątpienia zachwycą każdego.

Chłopy są także miejscowością cenioną przez filmowców. Do tej pory kręcono tu dwa znane filmy. Jeden z nich to „Oda do radości” Macieja Migasa. Zdjęcia do części pod tytułem „Morze” odbywały się tutaj w 2005 roku. Na ujęciach dostrzec możemy tutejsze kutry rybackie (z oznaczeniem CHY), charakterystyczną zabudowę miejscowości czy też ulicę Kapitańską. Kilka lat później, w 2008 roku kręcono tutaj również „Miłość na wybiegu”. W tym filmie wprawne oko dostrzeże plażę w Chłopach, wieżę kościoła w Sarbinowie oraz latarnię w Gąskach. Jest to jednak bardzo spokojna wieś, szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy nie lubią zatłoczonych kurortów i marzą o ciszy. Tutaj możemy obcować z naturą, pospacerować i odpocząć od naszej zabieganej codzienności. Przybywa tutaj wielu turystów, wciąż jednak nie są to takie tłumy, jakie możemy spotkać w większych nadmorskich miejscowościach letniskowych. Jeślibyśmy jednak przez chwilę chcieli doświadczyć ich klimatu, możemy odwiedzić na przykład pobliskie Mielno.

Leave a reply