View Sidebar
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

28 stycznia 2017 01:200 comments

Świdnica jest pięknym miastem położonym na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim. Z racji swego położenia na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych, już od wieków było ważnym miastem kupieckim i na tym właśnie oparł się jej rozwój. Szlaki handlowe, które przebiegały przez Świdnicę to: tzw. Droga Podsudecka na Wschód oraz szlak z Wrocławia do Czech. W dawnych czasach, każdy kupiec zajeżdżający do Świdnicy miał obowiązek sprzedać tam część przewożonych towarów. W średniowieczu nie było to zresztą nic dziwnego – podobne prawo obowiązywało we wszystkich większych ośrodkach miejskich, położonych na głównych szlakach. Historia Świdnicy jest więc nierozerwalnie związana z historią handlu i kupiectwa.

W czasach, gdy handel był głównym źródłem utrzymania miasta, zaistniała potrzeba zbudowania Domu Wag, w którym dokonywano mierzenia ilości towarów przywożonych do Świdnicy, według jednolitych miar obowiązujących na terenie Księstwa Świdnickiego. Rekonstrukcja takiego domu znajduje się w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa.

W 1966 roku, w nawiązaniu do kupieckich tradycji miasta, podjęto decyzję o stworzeniu unikalnego Muzeum Dawnego Kupiectwa. Początkowo muzeum wypożyczało zabytki od innych placówek, a z czasem poprzez zakupy i darowizny powiększało własne zbiory. Do dziś jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Znajduje się ono w budynku zabytkowego ratusza z XIII wieku. Trzeba bowiem zauważyć, że świdnicka starówka, jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie, i jedną z najcenniejszych w Polsce. Zabudowa starego miasta przetrwała w stanie niemal nienaruszonym nawet wojenną zawieruchą. Dzięki temu, oprócz starego miasta, w Świdnicy znajduje się również wiele innych zabytków architektury, w tym unikatowy Kościół Pokoju. Uczciwe zwiedzenie ich wszystkich zajmie na pewno więcej niż jeden dzień, ale na szczęście Świdnica jest miastem przyjaznym turystom – infrastruktura noclegowa, gastronomiczna i rozrywkowa jest tu doskonale zorganizowana. Wystarczy tylko przyjechać i z tego skorzystać.

Muzeum Dawnego Kupiectwa jest – jak już wspomniano – jedynym takim w Polsce. Organizacyjnie podzielone jest na 4 działy: Dział Historii Świdnicy, Dział Dawnego Kupiectwa, Dział Metrologiczny i Dział Naukowo-Oświatowy. Zbiory muzeum przedstawione są na ekspozycjach stałych, w tradycyjnej formie gablot muzealnych (a w nich: dawne kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, odważniki i miary, zbiór butelek wykonanych z różnych odmian szkła, a także z kamionki i porcelany oraz wiele, wiele innych) oraz za pomocą rekonstrukcji dawnych pomieszczeń m. in. karczmy, apteki, sklepu, stacji benzynowej, kramów kupieckich czy wspomnianego Domu Wag. Ciekawie jest też przedstawiona historia świdnickiego piwowarstwa, a trzeba wiedzieć, że piwa świdnickie były znane i cenione w całej Europie – do dziś istnieje i działa we Wrocławiu słynna Świdnicka Piwnica – najstarsza działająca w Polsce restauracja, która nazwę swą zawdzięcza piwu jęczmiennemu sprowadzanemu właśnie ze Świdnicy.

Muzeum można zwiedzać w okresie zimowym od października do kwietnia w godzinach 10-16 od wtorku do piątku i w godzinach 11-17 w soboty i niedziele oraz w okresie letnim od maja do września w godzinach 10-17 od wtorku do piątku i w godzinach 11-17 w soboty i niedziele. W poniedziałki tradycyjnie muzeum jest zamknięte, ale za to w piątki można zwiedzać je bezpłatnie. Aby zapoznać się ze wszystkimi eksponatami muzeum, trzeba poświęcić kilka godzin, warto więc wcześniej zarezerwować sobie noclegi w Świdnicy. Pozwoli to na zapoznanie się z pozostałymi zabytkami i atrakcjami tego uroczego dolnośląskiego miasta, w następnych dniach.

Leave a reply